Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady nejen novým chovatelům holubů

 

Rady, jak postavit nový holubník, jak ho udržovat v čistotě, a jak se starat o holuby.

 
 

Příspěvky

Dravci útočící na drůbež, holuby

9. 8. 2015

Zejména na vesnici poblíž lesů může na drůbež útočit jestřáb lesní a na holuby krahujec obecný a i vzácný sokol stěhovavý. Kachny na rybníce může lovit pochop rákosní. Jak tedy svá zvířata účinně ochránit ?

 

Orientační cena holubů

23. 12. 2011

  Orientační ceny se stanovují pro potřeby likvidace škod vzniklých na holubech.  Výši ručení za škody vzniklé na výstavách ČSCH deklaruje pořadatel výstavy ve výstavních podmínkách. Pro prodej mezi chovateli nejsou závazné.

 

Chovný rok holubáře

18. 1. 2011

Měsíc po měsíci, jak se holubář stará o svoje holuby - velmi zjednodušeně.

 

Odchov holoubat

2. 7. 2010

Rozmnožování holubů - od námluv, stavění hnízda, snesení vajíčka, po vyletění holouběte z hnízda.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Rady nejen novým chovatelům holubů | Fotografie: Vývoj holouběte | Komentářů: 86

Škody, které holubi způsobují

12. 6. 2010

Vykládá se, že holubi způsobují velké škody na kultuních památkách svým trusem, a že vyklovávají maltu z fasád domů, a tím je narušují. Také prý způsobují škody v zemědělství.

Jak to tedy je?

Nad tím se již zamýšlel František Špatný v knížce Holubářství v Čechách, kterou sepsal, a která vyšla roku 1862 v Praze.

Zde je kapitola Škoda, kterou holubi dělají, z výše zmíněné knížky.

 

Užitek z chovu holubů

30. 5. 2010

Chov holubů je zcela jistě velmi zajímavá činnost, během které málokdo zbohatne, ale zcela jistě se může dobře pobavit, či naučit zodpovědnosti. I když i zbohatnout se dá, dokonce i tisková agentura Reuters, která funguje dodnes, vznikla s pomocí poštovních holubů.

Dovolil jsem si sem přepsat kapitolu z knihy Holubářství v Čechách, kterou napsal František Špatný. Kniha vyšla roku 1862, kapitola Užitek z chování holubů. Je tam mnoho poučného čtení v nádherné češtině, rady lze přenést i do současné doby, nebo se i něčemu usmát.

 

Holubí elixír

28. 4. 2010

Jako elixír může holubům posloužit přidání bílého jogurtu s živými kulturami, nebo krmných kvasnic, ale jsou i starší recepty, které jsou velmi zajímavé...

Každopádně vám budou holubi vděčni, pokud jim občas obohatíte krmení.

 

Krmení holubů

3. 4. 2010

Doba, četnost a množství krmiva je velmi rozdílné podle druhu holubího plemene, podle stáří holuba i podle toho, jestli je zařazen mezi výkonné sportovní holuby, nebo chovné, dokonce i pro výstavní holuby se jídelníček zvlášť upravuje.

 

Krmivo pro holuby

3. 4. 2010

Jako hlavní krmivo pro holuby se používají směsi obilnin, luštěnin, a olejnin.

Obecně platí, že čím více je ve směsi druhů, tím lépe. Já si směsi míchám sám, podle toho, co je zrovna na trhu. Stravování holubů by mělo být co nejpestřejší, holubi poznají svým instinktem, co v které době potřebují. Jiná potřeba je v době pelichání, jiná v zimě, v létě, v době krmení mláďat. Při krmení sleduji, co nejdříve mizí z krmítka a toho příště přidám. Během roku se množství krmných složek značně mění, mění se i poměr mezi zrninami, kulatinou a olejninami.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Rady nejen novým chovatelům holubů | Fotografie: Vývoj holouběte | Komentářů: 22

Holubí koláč, holubí grit

3. 4. 2010

Předci holubů jsou, když to přeženu, dinosauři. Dinosauři nedokázali potravu rozžvýkat, tak si pomáhali polykáním kamenů. Tyto kameny třením o sebe, v trávícím traktu dinosaurů, rozemílaly jejich potravu. Tak dokázali využít lépe potravu, kterou přijímali. Dnešní ptáci, i holubi,  na tom nejsou lépe, také potřebují zmíněné kamínky.

 

Napájení holubů

3. 4. 2010

K napájení holubů se používá pitná voda. Je vhodné tuto vodu obohatit kuchyňským octem, nejlépe kvalitním,  jablečným, ten sériově vyráběný, lihový, není vhodný. Na trhu jsou i  speciální přípravky na okyselení pitné vody holubů.

 

Koupání holubů

3. 4. 2010

Koupání  je dobré dopřát holubům v létě dvakrát týdně, v zimě jednou za týden. Holubi se koupáním zbavují nejen nečistot, ale i nepříjemných parazitů. Vodu obohacujeme solí, nebo speciálními šampony pro holuby. Vodu po koupání odstranit, nenechat holuby tuto znečištěnou vodu pít.

 

Čištění holubníku

3. 4. 2010

Důkladné čištění holubníku provádět jednou za dva týdny. Vyčistit lopatkou, poté čistým smetákem, či štětcem.

Občas použít tekuté čistící prostředky rozpuštěné ve vodě, k dezinfekci a odmaštění podlah, regálů a hnízd. Toto čištění provádět nejméně po vyvedení holoubat z hnízda.

Nejlépe brzo z jara, než holubi sednou na hnízda, lze desinfikovat stěny holubníku, třeba vybílením vápnem.

 

Stavba nového holubníku

3. 4. 2010

Je jedno, jaký typ holubníku zvolíme. Určité zásady by jsme měli dodržet, aby jsme měli z chovu holubů radost, a ne spoustu starostí. Výroba holubníku není zcela jednoduchou věcí.

 

Jak chytit holuba

2. 4. 2010

Určitě by jsme neměli držet holuba hlavou dolů, to ho velmi stresuje. Taky ho nesmíme chytat za ocas, nebo křídla, nohy, hlavu nebo krk. Mohlo by dojít k vytržení ocasních per, nebo i zlomenině křídla, to by byla velká škoda. 

Správně se holub drží, že máme jeho hrudník v dlani, jeho nohy máme mezi prostředníčkem a ukazováčkem, nohy holuba směřují mírně dozadu, palcem přidržujeme  jeho křídla. Držíme ho v takové pozici, že si hlavu sám drží na úrovni křídel. Jedná li se o většího holuba, je vhodné mu přidržovat hrudník druhou rukou. V této pozici je holub nejméně stresován. 

 

Kde chovat holuby

9. 10. 2009

Holubník, voliéra, nebo klec? Kde chovat holuby? Každé plemeno holuba potřebuje něco jiného, je dobré se podívat na ostatní chovatele, jak se o svoje holuby starají. V minulosti bývaly holubníky postaveny uprostřed dvora, byly jeho dominantou.