Holubí nemoci
Nemoci holubů, jejich rozpoznání, léčba a prevence. Z těchto článků čerpá i encyklopedie Wikipedie.
Příspěvky
Ptačí chřipka
18. 2. 2017
Je ptačí chřipka tak moc nebezpečná? Co to vlastně je? Kdyby byla ptačí chřipka tak nebezpečná, jak se občas psalo v médiích, tak by jsme už asi ptáky neměli, vyhynuli by jak dinosauři. Ale ani podceňovat ji nemůžeme, vždyť dříve se jí říkalo ptačí mor.
Ptačí chřipka - akutní infekční onemocnění se vyskytuje běžně u ptáků. Je způsobená virem chřipky typu A, který patří do čeledi Orthomyxoviridae, rod Influenzavirus A.
Virus H5N1, nebezpečný i pro lidi, se vyskytuje zejména u vodních ptáků, ne u holubů.
Virus H5N8 i H5N5 , který se nyní vyskytuje v ČR, je vysoce nakažlivý mezi ptáky, zejména vodními, uvádí se v médiích až stoprocentní úhyn. Tento virus není nebezpečný pro lidi, ani holuby.
Diagnostika holubích nemocí - první pomoc holubům
4. 5. 2010
Tabulka nemocí holubů a hlavních příznaků onemocnění, bublinová nápověda. Snadno odhadnete nemoc ještě před návštěvou veterináře, a můžete podniknout předběžná opatření.
Příznaky onemocnění holubů
14. 4. 2010
Nápověda, o jaké holubí onemocnění se může jednat. Tady najdete článek, který si můžete v klidu číst, a třeba si nějaké informace zapamatujete, a časem na holubech poznáte, co jim schází.
Nemoci a léčení holubů
12. 4. 2010
Zde je stručný popis jednotlivých holubích nemocí a způsoby jejich léčby.
Nejvíce trápí holuby choroby parazitární – askarióza, kapilarióza a hlavně triochomoniáza. Prakticky všichni holubáři boj proti těmto chorobám mají ve svém preventivním programu.
Mohou se vyskytnout nemoci bakteriálního původu, jako třeba salmonelóza, nebo virová onemocnění, jako jsou ptačí neštovice, herpesvirová infekce a paramixovirus. Nově se objevily cirkoviry, reovirové a adenovirové infekce. Dále jsou to rotavirózy holubů a retrovirové infekce. Dále paramixovirové infekce nových typů, dále chřipka, infekce virem rubeoly a arboviru.
Dále mohou holuby trápit poruchy metabolismu a látkové výměny, nemoci z podvýživy, i otravy
Holubí trus jako zdroj infekce
2. 4. 2010
Holubník se musí pravidelně čistit. Co dělat s holuby na balkoně?
Městské populace zdivočelých holubů se významně podílejí na přenosu některých zoonóz (ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza), ale také např. hostí vir klíšťové encefalitidy či prvoky, jež šíří trichomonády a toxoplasmózu. Pokud se budete o svoje holuby dobře starat, tak nehrozí, že by váš holubník, nebo balkón, byl zdojem nákaz.
Holubí trus lze kompostovat, tím získáte zahrádkáři velmi oblíbené guáno, velmi kvalitní hnojivo.
Holubí trus jako krmivo nebo návnadu používají rybáři.
Takže ani holubích exkrementů se nemusíte obávat, jdou beze zbytku zužitkovat.
Holub jako přenašeč nemocí a parazitů
11. 2. 2010
Holub domácí, pokud je mu věnována správná holubářská péče, není pro člověka zcela určitě žádnou hrozbou, není přenašeč nemocí, ani parazitů
Jako hrozba může být brán pouze zdivočelý městský holub.
Základem zdravého chovu je čistý holubník, nejlépe se udržuje, pokud je na podlaze rošt. Stěny je dobré pravidelně bílit vápnem.
Také je potřeba pravidelně čistit hnízdní misky. Na údržbu jsou dobré plastové, nebo papírové misky.
Preventivně velmi dobře působí okyselování pitné vody (CITREX, ACIDOMID).