Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kozy

 
  1. Koza je rod zahrnující několik druhů malých přežvýkavců. Jako „koza“ se označují: Capra aegagrus - má více poddruhů či forem koza bezoárová Capra aegagrus blythi koza krétská koza kykladská Wikipedie
 

Příspěvky

Burská koza

6. 12. 2014

Burská koza je velké plemeno, harmonické tělesné stavby, bílé, s červenohnědě zbarvenou hlavou a krkem, s bílou lysinou. Tělo má občas strakaté. Hlavu má velkou, klabonosou, uši dlouhé, svislé. Plec je dobře osvalená, dobře vyvinutá osvalená hruď s výrazně klenutými žebry. Hřbet je široký,dobře osvalené končetiny. Celkově statným dojmem. Srst má krátkou a měkkou. Výška kozla v kohoutku je 80-90cm, koza je vysoká 65-75cm. Váha kozla je 90-100kg, váha kozy 65-70kg. Plemeno pochází z jižní Afriky. Svůj původ odvozují od hottentotských koz křížených s nubijskými kozami, včetně koz dovážených z Evropy a Indie. První dovoz těchto koz z Nambie do Německa byl v roce 1977. Účelem jejich chovu mělo být získávání potravy pro krmení lvů v zoo. Do chovné knihy mohou být jako čistá rasa zavedeny kozy s burským podílem minimálně ve výši 87,5%. U chovných zvířat se udává dočasný krevní podíl.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Kozy | Komentářů: 0

Koza bílá krátkosrstá

6. 12. 2014

Koza bílá krátkosrstá patří mezi česká domácí plemena. Plemeno vzniklo křížením typově nejednotných českých a slovenských koz s kozly sánského plemene. Toto plemeno se podílelo na zušlechtění plemen, jako jsou bulharská bílá mléčná koza a rumunská karpatská koza. Kozel dosahuje hmotnosti 70-90kg, koza 50-70kg. Od roku 1992 je povolený výskyt rohů, zvláště u plemenných kozlů. Do té doby se tomuto plemenu říkalo bílá krátkosrstá bezrohá. Kozy jsou odolné, plodné. Minimální dojivost je 2,5kg mléka za den, s tučností 3% tuku. Plodnost těchto koz je 160%.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Kozy | Komentářů: 0

Koza hnědá krátkosrstá

6. 12. 2014

Koza hnědá krátkosrstá - naše domácí plemeno vzniklé křížením původních hnědých a strakatých koz s kozly harckého plemene. Tyto kozy jsou menší, kozel dosahuje výšky 70-80cm, koza 65-75cm, hmotnost kozla je 60-80kg, koz 45-50kg. Minimální dojivost je 2,2kg mléka na den o tučnosti 3%. Plodnost těchto koz je až 200%. Dříve se také tomuto plemenu říkalo koza hnědá bezrohá.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Kozy | Komentářů: 0