Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj sloupový holubník

V minulosti, jako dítě, jsem měl holubník na půdě, teď již mám několikátý sloupový holubník, ten nejnovější stojí v blízkosti vlakového nádraží ve městě Hulín.

Rada pro ty, co uvažují o postavení sloupového holubníku:

Pokud uvažujete o pořízení dvou párů holubů, tak vám bude stačit šestihran o straně 50cm, vysoký taktéž 50cm. Takže v průměru bude mít holubník 1m.

Tuto plochu rozdělíme napříč neprůhledným materiálem na dvě oddělení, aby se holubi vzájemně nerušili.

Do každého oddělení musí být samostatný vletový otvor. Pro malá a střední plemena, bez rousů - opeření na nohou, stačí vletový otvor o šířce 10cm, vysoký může být 15cm, nahoře zaoblený, pro parádu. Pokud budou mít holubi rousy na nohou, je vhodné v dolní části vletového otvoru vyřezat klínky, aby se vchod ve spodní části rozšířil na 25cm. Rousná plemena si potom nebudou olamovat peří na nohou.

Kvůli čištění, a manipulaci s holuby, třeba i pro vložení hnízdní misky pro holuby, je vhodné do každého oddělení mít dvířka, široká 30cm, vysoká minimálně 20cm. Každé oddělení pro holuby by mělo být vysoké minimálně 25cm.

Takže v takto navrženém holubníku mohou být dvě patra po dvou odděleních, celkem čtyři vletové otvory. Dále se pokračuje stříškou, která by měla mít přesah alespoň 10cm.

Před vletové otvory nesmíme zapomenout na alespoň 10cm vyčnívající destičky, na kterých budou moci naši holubi pohodlně přistávat.

Ale upozorňuji, usazovat dva páry holubů je těžké, tři se usadí lépe, a za rok máte takto postavený holubník přeplněný, a stavíte nový, větší.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář