Jdi na obsah Jdi na menu
 


Araukany

6. 12. 2014
 

Araukany – jedinečné tím, že slepice snášejí tyrkysově zeleně zbarvená vejce, vyznačují se péřovými ozdobami, bezocasostí a vrbově zelenými běháky. Araukany byly objeveny u indiánů Araukánů (Arauca Indians) v Chile v Jižní Americe. Podle nich dostaly své jméno. Pro jejich zvláštnosti – již výše zmíněná modrozelená vajíčka a ojedinělé pernaté ozdoby po stranách hlavy – vzbudily pozornost u chovatelů i obchodníků, kteří je rozšířili do dalších zemí, včetně evropských. Vzhledem k vnějším znakům araukan je možné si klást otázku, zda nemají jiné předky než ostatní plemena drůbeže.

Araukany snášejí 170 – 180 ks vajec s hmotností v rozmezí 53 – 60 g. Celková vaječná hmota pak činí 9 000 – 10 155g. Toto původní jihoamerické plemeno drůbeže se vyznačuje poměrně živým temperamentem a dosti vysokým růstem. Hmotnost kohoutů je v prvním roce přes 2 kg. Slepičky váží zhruba 1,5 kg a později se jejich hmotnost pohybuje kolem 2 kg. Araukany jsou slepice menšího tělesného rámce, specifického typu – jsou bezocasé. Podle výskytu pernatých ozdob se toto plemeno dělí do 3 skupin – na rázy s příušními licousy, rázy pouze s vousem a rázy s příušními licousy a podbradním vousem.

Nejvíce rozšířeným barevným rázem jsou araukany divoce zbarvené, (divoké – tmavě divoké). Dále se v ČR chovají bílé, černé, modré, zlatě pšeničné a modré zlatě pšeničné.

Zajímavost - faktor "jinobarevných" vajíček se dědí dominantně, čehož se využívá při křížení. Zkříží-li se araukana s plemenem nesoucím hnědá vejce, nese kříženec zelená vejce. Při zkřížení araukany s nosnicí bílých vajec nese kříženec modrá vejce.

Autorem stránek http://kotrlak.estranky.cz je Miroslav Matula, chovatel holubů plemene rakovnický kotrlák

Kopírování článků povoleno, neužívejte dílo komerčně, uvedte autora

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář