Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amroksky

6. 12. 2014
 

Amroksky - středně těžké plemeno s kombinovanou užitkovostí. Rychle roste a dobře se opeřuje. Je to slepice odolná vůči povětrnostním podmínkám a je vhodná i pro začínající chovatele. Amroksky vlastně vznikly při šlechtění žíhaných plymutek. Zatímco u plymutek zaměřili šlechtitelé chovný cíl na dokonalost žíhání a kresby, u amroksek dali přednost vyšší snášce, rannosti nosnic a rychlosti opeřování kuřat.

Amrokska se chová pouze v jednom barevném rázu a to šedomodrá příčně žíhaná s hrubší a ne tak dobře ohraničenou kresbou jako je tomu u plymutek. Základní barva opeření je černá se širšími šedobílými pásy, které probíhají příčně přes tělo. U kohoutka je šedobílý pás stejně široký jako pás černý. U slepic je bílý pás užší, a proto se slípka zdá tmavší. Šíře pásů závisí na velikosti peří na jednotlivých oblastech těla. Základ žíhání je v příčně žíhané kresbě peří, při čemž na každém pírku je černý hrot. Kohout má tělo středně dlouhé, široké, hluboké a plné. Ozdobou velké hlavy je středně velký listový hřeben s pěti zuby. Oči jsou vystouplé, červenohnědé barvy, tvář hladká, červená. Ušnice jsou oválné, hladké a rovněž červené barvy. Krk je středně dlouhý s bohatým sedlovým závěsem. Záda jsou rovná, ocas široký, plný, pravidelně utvářený, nasazený pod úhlem 135 stupňů. Běháky jsou středně velké, žluté barvy.

Slepička se tvarem těla podobá kohoutovi, kromě rozdílů podmíněných pohlavním dimorfismem. Což v praxi znamená, že slepička má zobák v barvě tmavé rohoviny, zatímco u kohouta je zobák žlutý. Tento selekční znak se využívá v ranných stadiích odchovu při rozdělování slepiček a kohoutků. Hmotnost kohouta je 3,1 - 3,7 kg, slepice 2,6 - 3,2 kg. Snáška se pohybuje kolem 200 vajec o hmotnosti 60 g. Barva skořápky je hnědá.

Vedle velkých amroksek byly vyšlechtěny amroksky zdrobnělé. Hmotnost kohoutka se udává 1 kg, slepička 0,9 kg. Snáška kolem 140 vajec o hmotnosti 40 g s nahnědlou skořápkou. Amroksky jsou klidné a snášenlivé vůči ostatním druhům drůbeže. Na rozdíl od lehkých plemen slepic nehrozí u amroksek problémy s přelétáváním plotů, takže jejich chov neohrožuje sousedské vztahy. Amroksky je možné doporučit i chovatelům začátečníkům, a pro jejich odolnost proti povětrnostním podmínkám i do vyšších oblastí.

Autorem stránek http://kotrlak.estranky.cz je Miroslav Matula, chovatel holubů plemene rakovnický kotrlák

Kopírování článků povoleno, neužívejte dílo komerčně, uvedte autora

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář